Віртуальна бібліотека

Що читати учням влітку : список для кожного класу

Інформація для учнів

Зима прийшла й свята привела

А місяць г р у д е н ь на радість людям сніжком присипле замерзле груддя

Степан Жупанин

Загадка

Холод нам несе мороку,

у турботах лине будень.

Цей останній місяць року

зветься як? Вгадали?...

Тамара Коломієць

Дорожний майстер грудень

мости будує всюди,

вкриває річки кригою,

воює із відлигою:

дороги підморожує

ще й снігом припорошує,

щоб на дзвінких санчатах

Новому року мчати.

***

Узвичаєна назва місяця – г р у д е н ь – означає « нерівний шлях, укритий грудками». Існували ще й інші, такі, як  « лютень», « хмурень», « студень», « мостовик», « першозимник», « вітровим».

УЧИСЬ СПОСТЕРІГАТИ

Який перший день грудня, така й уся зима буде.

Іній на деревах – на мороз, туман – буде відлига.

Багатоснігу намело – багато хліба прибуде.

Народна мудрість

Прийшов грудень, приніс студень.

Сумний грудень у свято й будень.

Взимку майже щодня – свято.

Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення вхрам Пресвятої Богородиці,» коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. Із цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення ( 7 квітня ). Обряди зимового циклу пов’язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й із давніми міфами про народження Всесвіту.

У зимовому циклі простежується двочастинна структура давньої обрядовості: зустріч – проводи. Зустріччю предків на Свят – вечір розпочинався період найважливіших зимових свят – Різдвяні свята, котрі закінчувалися проводами на Водохреща.

Різдвяний цикл свят був пов’язаний із відродженням нового сонця, яке відтоді починає  щораз вище підноситися і тепліше пригрівати. У ньому було найбільше обрядових дійств, якими намагалися забезпечити здоровя, щастя, достаток; багато з них також було спрямовано на вшанування покійних предків.

У цей період українці колядували та щедрували – співали ритуальних пісень – побажань господарям осель та їхнім домочадцям.

Завершував зимовий цикл святкових дат день Петра Вериги

( 29 січня ).

З цим народне повіря повязувало прикмети, за якими визначали настання весни, передбачали, яке буде літо.

Тож зустрічаймо зимоньку гарним настроєм!

Вітаю вас,вітаю всіх,

Мене усі чекають!

І хоч бояться морозів,

Все ж весело зустрічають.

Ви чули казку, ніби я

Жорстока і презлюча,

Та це неправда, скажу вам я,

Душа моя співуча.

Щоб ви повірили мені,

Я подарую вам веселе

Новорічне свято

Та ще й канікулів багато!

Список літератури на літо для учнів 9 класу (2017/2018 н.р.)